דירוג אנרגטי A במכשירי חשמל - מה זה אומר ולמה זה שווה כל כך

החלטתם לקנות מכשיר חשמלי הביתה. בין אם הגעתם לחנות או גלשתם לאתר אינטרנט כזה או אחר,  ישנם מספר פרמטרים לפיהם אתם תבחרו את אותו מכשיר חשמלי. רובנו מן הסתם נתייחס לעיצוב המוצר, לצבעו וכמובן לכל מיני פונקציות שונות שהוא יציע לנו. כמובן שגם מידת המוצר ושילובו עם שאר המוצרים החשמליים שבבית חשובה. אבל ישנו גורם אחד חשוב לא פחות. איזהו תשאלו?

 

ובכן, כשאתם הולכים לחנות ובוחרים מוצרי חשמל לבית, אתם למעשה משקיעים את כספכם במוצר שאתם מעוניינים להתשמש בו לאורך זמן רב ככל האפשר. מעבר לבחירה הפונקציונאלית, העיצובית או לחילופין הכספית, שמלווה את ההחלטה שלכם לגבי כל מוצר ומוצר כזה, כדאי מאוד שתשימו לב גם לדירוג האנרגטי שלו. מהו דירוג אנרגטי טוב, ואיך הוא מתבטא בכיס שלכם, ומדוע חשוב להכיר אותו. הנה התשובה.

מהו דירוג אנרגטי

הדירוג האנרגטי מתייחס לצריכת החשמל של מכשיר מסויים לעומת התפוקה שהוא מספק לנו. לשמחתנו כדי שאנחנו לא נצטרך לחשב את כל החישובים הללו נקבע מראש מדרג ציונים שקובע מהי השורה התחתונה האפשרית מבחינת החיסכון באנרגיה של אותו מוצר. כמובן שאחת למספר שנים משתנים נתונים אלו, מאחר והתקינה עצמה משתנה. התקינה עצמה נקבעת על ידי משרד האנרגיה. ואכן, את הדירוג האנרגטי הזה לכל מכשיר חשמלי מחייב משרד האנרגיה להציג באופן בולט לעין על המוצר. התווית אמורה לכלול מידע בסיסי לגבי מאפייניו של המכשיר, מידת צריכת האנרגיה שלו, וכמובן הדירוג האנרגטי שלו.

בטבלת הדירוג האנרגטי תופיע אות משסמלת את רמת היעילות והחיסכון של המכשיר מבחינת צריכת האנרגיה שלו. האות A משמעה שהחסכון של המכשיר הוא גבוה, ואילו האות G היא למעשה הגבול התחתון המותר מבחינתה של היעילות האנרגטית של המוצר. כלומר, זוהי צריכת החשמל המרבית המאושרת. לעיתים יופיע דירוג אנרגטי כמו AAA שמשמעו דירוג אנרגטי גבוה במיוחד.

חשיבותו של הדירוג האנרגטי והשפעתו על הכיס שלכם

מדוע חשוב שנכיר את הדירוג האנרגטי של המכשירים שאנו רוכשים? ובכן, ראשית בעת הרכישה הדירוג האנרגטי שעל המוצר יאפשר לכם להשוות בין הדגמים השונים של מוצרי החשמל המוצעים לכם. לכן כדאי מאוד לשלב גורם זה בין ההחלטות שלכם בעת הרכישה. ויש לכך סיבה.

 

מכשיר בעלות נמוכה יכול אולי לחסוך לכם כמה שקלים בעת הקנייה שלו, אולם הוא עלול לעלות לכם מאוד ביוקר לטווח הרחוק. הסיבה לכך נעוצה בחשבון החשמל הבזבזני שתצטרכו לשלם עבורו. כמובן שלא רק עבורכם מדובר בבזבוז, גם עבור הסביבה. מכשירים עם דירוג אנרגטי נמוך יכולים להשפיע גם על איכות הסביבה ולהביא לבזבוזם של משאבים סביבתיים.

קחו לדוגמה את מכונת הכביסה או מדיח הכלים. כאשר מדובר באחד משני המכשירים הללו, הרי שהדרוג האנרגטי הגבוה שלהם מתייחס לצריכת האנרגיה, אבל גם לגבי צריכת המים של המדיח, או מכונת הכביסה. משאבים סביבתיים כבר אמרנו לא?

 

לעומת זאת דירוג אנרגטי גבוה למזגן משמעו הפחתה בשימוש באנרגיה, וניצול מינימלי של חשמל. המשמעות כאן היא לגבי, בראש ובראשונה, הפחתת כמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספרה בשל השימוש המועט בחשמל. כמובן שגם רשת החשמל הארצית נושאת בעול פחות יותר כשמשתמשים במזגן עם דירוג אנרגטי גבוה יותר, והדבר מתבטא בכמות הפסקות חשמל מועטות יותר. וכמובן, איך לא, גם מבחינת הכיס, אתם הצרכנים משלמים הרבה פחות על חשבון החשמל שלכם, וחוסכים כך כסף, ואפילו הרבה.