טיפים לבחירת תנור

אין ספק בכך שתנור הינו מוצר הכרחי בכל בית בישראל וברחבי העולם. תנור הופך את חיי המטבח שלנו למעניינים ועשירים יותר. קשה למצוא כיום בתים ללא תנור, עקב חשיבותו הרבה במטבח. תנור אינו מחייב תמיד השקעת ממון רב בקנייתו ולעתים תוכלו למצוא תנור במחיר סביר, ואף זול, העונה על דרישותיכם. תנור הוא בעל פונקציות רבות ומצבים שונים. במאמר זה תוכלו ללמוד על הפרמטרים החיוניים ביותר בבואכם לבחור תנור.

תנור מודרני – אילו פונקציות קיימות בו ומה היכולות שלו?

תנורים מודרניים הם בעלי מצבי הפעלה רבים. לא תמיד יש צורך במצבי הפעלה רבים כל כך, כך שכדאי שתשקלו ברצינות לרכוש תנור שמתאים לכם, ולא כזה שכולל פונקציות שאינכם עתידים להשתמש בהן. לתנורים רבים יש מצב "טורבו", אך רובינו בכלל לא משתמשים בו – אולי רק פעם אחת כדי לנסות. השוו בין סוגים שונים של תנורים והבינו כמה אתם משלמים על התוספות האלו. אולי תוכלו לוותר על תוספות מיותרות ויקרות.

מצבי עבודה עיקריים המופיעים בתנורים מודרניים

  • גריל. מצב הדומה למצב "על האש" ומאפשר צלייה ו/או השחמה של המזון. החימום מבוצע בידי גוף חימום עוצמתי בחלקו העליון של התנור.
  • אפייה. חובבי מאפים ועוגות? זו כנראה פונקציה שתשתמשו בה מפעם לפעם. היא נעשית על ידי שני גופים חימום – בחלק העליון ובחלקו התחתון של התנור.
  • בישול. תכנית זו מאפשרת הכנה של קדירה טעימה וגם שומרת על האוכל חם מבלי לייבשו.
  • טורבו. זהו מאוורר המותקן בחלקו האחורי של התנור. המאוורר מקרר גופי חימום ומפזר חום באחידות.
  • חימום. תכונה המאפשרת חימום האוכל ושמירתו בטמפרטורה הרצויה, ללא חשש ייבוש.
  • הפשרה. בדומה לתכונה במיקרוגל, אולם נדרש זמן רב יותר.

איזה סוג של תנור כדאי לרכוש?

תנור בילד אין: תנור המתוכנן להיכנס בנישה במטבח. משמעות הדבר היא שכבר קיים פתח מוכן במטבח לתוכו ייכנס התנור. על כן, רוב התנורים מגיעים בצורה זו. הם בגודל סטנדרטי המתאים לכל מטבח שיש בו נישה לתנור בילד אין. צורה זו היא הנפוצה ביותר להתקנת תנור – שיטה מודרנית ובעלת היצע גדול יחסית.

תנור אפייה משולב – כולל כיריים. התנור ממוקם בדרך כלל על רצפת המטבח,ואילו בחלקו העליון מחוברים כיריים. תנור זה פחות נפוץ בימינו, אולם הביקוש שעדיין קיים מביא למגוון של תנורים משולבים שניתן לרכוש למטבח שלכם.

ניקוי פירוליטי או ניקוי קטליטי?

נראה שאין משימה קשה יותר מניקוי של תנור מלוכלך, אבל אם אתם מוכנים להשקיע, הרי שישנו פיתרון לכך: תנור עם פונקציות ניקוי עצמי פירוליטי או ניקוי עצמי קטליטי?מה אלו המילים המפחידות האלו? למעשה, זה די פשוט.

ניקוי קטליטי זהו ציפוי מיוחד בדפנות התנור הגורם לשומן להישרף מידית מבלי להידבק – בדומה מעט לכלים מטפלון. היעילות היא חלקית, כיוון שאת רצפת התנור תצטרכו לנקות בנפרד. ניקוי פירוליטי הוא יסודי הרבה יותר; זוהי תכנית הפעלה בת מספר שעות בה התנור פועל בטמפרטורה של 500 מעלות צלזיוס ושורף את השומן לאפר אותו יש רק לנגב בתום הפעולה. מחירו של תנור עם אפשרות ניקוי פירוליטי עשוי להיות 30% גבוה יותר מזה של תנור רגיל – דבר שכדאי לקחת בחשבון, כמובן.

בטיחות תנור? מה זה אומר?

ישנם תנורים בעלי דלת זכוכית כפולה (נקרא גם "דלת קרה") והמשמעות היא שהטמפרטורה החיצונית אינה גבוהה מ-60 מעלות. ניתן לשלוף בנוחות את התבניות או הרשתיות עם מנגנון טלסקופי, המותקן בחלק מהתנורים, ומונע החלקה של התבנית.