טיפים לישיבה ארוכה מול מחשב

רבים מאיתנו מבלים שעות רבות מול המחשב – בעיקר בענייני עבודה, אך גם בשל עניינים של פנאי. ניתן לומר שהישראלי הממוצע מבלה בממוצע 8-7 שעות מול המחשב, באופן כמעט יומיומי. אין להתפלא, אם כך, שגופנו – בין אם חלק קטן או חלק גדול ממנו - מרגיש תפוס. בכך טמונה החשיבות שבעבודה נכונה מול המחשב, שתחסוך כאבים ואי נוחות מיותרים.

אינספור שעות מול המחשב כביטוי של עידן העבודה המודרני

אכן – אנו חיים בתקופה המחייבת (בדרך כלל) עבודה מרובה מול המחשב, שכן עבודות רבות פשוט מצריכות זאת. שרירים כואבים ותפוסים וכאבי מפרקים עקב ישיבה ארוכה הם חלק קטן מהבעיות הנוצרות במהלך שעות העבודה הרבות מול המחשב. רבים מאיתנו גם אינם מבצעים פעילות גופנית עקב תחושת העייפות של שעות עבודה מרובות מול המחשב, עד כדי כושר גופני ירוד למדי. החדשות הטובות: ניתן לפתור זאת, ולא בעבודה קשה מדי.

עבודה בשילוב פעילות גופנית

מקומות עבודה רבים בארץ ובארצות המערב מבינים את חשיבותה של פעילות גופנית ואת השפעתה על מצב רוחם של העובדים, כמו גם על התפוקה. לא חסרים מקומות עבודה ברחבי העולם, הכוללים בהם חדר כושר. המרחק הפיסי לחדר הכושר קובע את תדירות השימוש בו – אין צורך במחקרים המוכיחים שקרבה למתקני ספורט מגבירה את השימוש בהם.

אם יש לכם חדר כושר בעבודה – זכיתם! לא לכל עובדת או עובד יש את הפריווילגיה ליהנות מחדר כושר במקום העבודה. ואז כבר אין תירוצים: בתום יום העבודה – גשו אל חדר הכושר והתחילו באימון שלכם. זכרו שאימון כושר חייב להיות חלק מתוזמן מהיומיום שלכם – וכך גם לקבל ביטוי בסדר היום השבועי והחודשי שלכם.

 

קחו הפסקה

נצלו את הפסקת הצהריים שלכם להליכה רגלית או לפעילות גופנית קצרה אחרת. פעילות גופנית כזו תסייע לכם להרגיש טוב יותר ותכין אתכם לחלק הבא של יום העבודה. אין צורך ללכת כל יום למסעדה או למאפייה – פרגנו לגוף שלכם כמה דקות של בריאות הפעם.

 

ארגון חכם של סביבת העבודה

הרחיקו את מסך המחשב מהפנים ונסו להישיר מבט בזווית ישרה. דאגו שלא ישתקף אור על המסך כדי למנוע הפרעה לעבודה. הניחו ידיים על השולחן והסתייעו בו להישענות כדי להפחית עומס מהשכמות. את רגליכם הניחו על הרצפה ולא באוויר.

 

תרגילים לביצוע מול המחשב

  • הטו ראש לפנים ולצדדים למתיחת שרירי עורף.

  • פשטו פרק כף היד בעזרת היד השנייה, לסירוגין, כדי למתוח את כופפי האצבעות העובדים בכל פעולה של אחיזת חפצים והקלדה על המחשב.

  • הרימו ידיים ישרות למעלה והטו גו לצדדים – למתיחת שרירי צדי הבטן והגב.

  • בישיבה על קצה הכיסא, עם בטן ורצפת אגן אסופים וידיים פרושות לצדי הגוף ומרפקים כפופים ואצבעות לכיוון התקרה – משכו מרפקים מטה ואחורה, החזיקו 3 שניות ושחררו.

התמקמות נכונה מול עמדת המחשב

  • מסך מחשב – במרחק 70 ס"מ מהעיניים.

  • גובה מסך מחשב – על גבול המסך העליון להיות בגובה העיניים.

  • בחירת כיסא – כדאי לשבת על כיסא המיועד לעבודה מול מחשב, ולא תמיד מדובר על כורסת מנהלים. מושב מרופד יסייע במניעת לחץ על אזור האגן, עמוד השדרה והגפיים התחתונות.

  • משענת גב – יש לכוון משענת גב הכיסא לזווית אופטימלית (כ-100 מעלות), שתאפשר הפחתת הלחץ מעמוד השדרה בעת ביצוע המטלות המשרדיות.