סוגי הפרעות אכילה – והטיפול בהן

טיפול בהפרעות אכילה

כל התמכרות מחייבות טיפול מקצועי, אישי וממוקד מאוד, והדבר אינו שונה כאשר מדובר בהפרעות אכילה. העיסוק האובססיבי באוכל ובמשקל, השקרים, ההסתרה והשינויים במצבי רוח, כל אלה מאפיינים את הסובלים מאנורקסיה נרבוזה או מבולימיה, ואלה תסמינים שאינם שונים במידה רבה מכל התמכרות אחרת. אז מה עושים, איך מזהים את הבעיה ומעל לכל – איך אפשר לטפל בה בצורה טובה באמת? לייעוץ וסיוע, ניתן לפנות אל וילה מטריקס.

סוג ראשון: אנורקסיה נרבוזה

מי שמתמודד עם אנורקסיה נרבוזה נמנע מאכילה באופן קיצוני, מה שמוביל באופן טבעי לירידה דרסטית במשקל. במצבים אלה קיים פחד אמיתי ובלתי נשלט מפני עלייה במשקל. בהתאם מתחילים להישמע שקרים, מתעוררת תוקפנות שלא הייתה שם קודם, ובאופן כללי ניתן לזהות הערכה עצמית נמוכה והתעלמות מוחלטת מהסיכונים הבריאותיים הנלווים לירידה המשמעותית במשקל. מרכזי גמילה שונים מספקים מסגרת תומכת גם לאנשים שמתמודדים עם הפרעות אכילה, ובפרט עם אנורקסיה נרבוזה, בהם וילה מטריקס. עם צוות מיומן וכלים טיפוליים מתקדמים המרכז מלווה נשים רבות בהתמודדות שלהן עם הבעיה ועם השפעותיה ההרסניות.

 

סוג שני: בולימיה

בעוד אנורקסיה נרבוזה מאופיינת בהימנעות כמעט מוחלטת ממזון, בולימיה מאופיינת באכילה כפייתית ובלתי נשלטת. תחושות קשות של חוסר ביטחון, הערכה נמוכה, דיכאון או ריקנות, אלו הן התחושות שמעוררות לא פעם את הצורך בזלילה חסרת מעצורים, ולעתים מדובר בכמויות אדירות של מזון הנצרכות תוך הסתערות על כל הבא ליד. בשלב הבא מתבצעת "היטהרות", וזהו השלב שבו המזון מוצא את דרכו החוצה, לרוב באמצעות הקאות. טיפול בהפרעות אכילה מעניק את הכלים הנחוצים גם במצב הזה, כדי לאפשר שיקום אמיתי ויצירת שינוי ודפוסי התנהגות יעילים ונכונים יותר.

 

הפרעת אכילה היא התמכרות

כפי שניתן לראות, הפרעת האכילה מלווה בהתנהגויות שמאפיינות גם התמכרויות מוכרות אחרות, לרבות התמכרות לאלכוהול או לסמים. השקרים, ההסתרה, העיסוק האובססיבי בנושא מסוים והמחירים הנלווים אל ההתמכרות מאפיינים גם את הפרעות האכילה. תוכנית הטיפול הייחודית של וילה מטריקס מספקת מעטפת תומכת עם טיפול במספר שלבים, מריפוי פיזי, דרך טיפולים רגשיים ונפשיים, ועד קבוצות תמיכה וליווי גם של בני המשפחה לאורך כל תהליך ההחלמה. עם תוכנית עבודה ברורה וצוות עתיר ניסיון, זוהי ההזדמנות לחולל את השינוי ולהתחיל מחדש עם כלים פרקטיים ואפקטיביים יותר, ואת השינוי הזה תוכלו להתחיל כבר עכשיו. אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות המרכז בטלפון 050-4949696.

 

קרדיט לתמונה: pixabay