מוצרי חשמל לבית - בדקו את צריכת החשמל שלהם לפני שאתם קונים

צריכת חשמל זו כמות האנרגיה החשמלית הנצרכת על-ידי מכשיר חשמלי בעת פעולתו. צריכת חשמל נמדדת ביחידה מידה המכונה קילוואט-שעה (קוט"ש) הנמדדות על-ידי מונה החשמל הדירתי שבארון החשמלי (בבניין או בתוך הבית). כמה צריכה מתבצעת? הדבר תלוי בהספק המכשיר החשמלי ובמשך זמן הפעלתו. במטרה לחשב צריכת חשמל של מכשיר, הכפילו את ההספק שלו במספר שעות הפעולה.

הספק חשמלי – במה מדובר?

הספק חשמלי זהו ביטוי של יכולת המכשיר החשמלי לבצע את פעולתו (תיאורה, חימום קירור וכו'). ההספק החשמלי של כל מכשיר אמור להיות מצוין על תווית המודבקת עליו, כמו גם בעלון המצורף למכשיר (במידה שמדובר במכשיר שנרכש זה עתה).

עלות הצריכה – איך מחשבים?

את עלות הצריכה תוכלו לחשב על-ידי הכפלת הצריכה עם מחיר יחידת הצריכה. בוודאי תשמחו לדעת כי מחיר החשמל בארץ הוא מהנמוכים לעומת שאר ארצות המערב, כאשר בגרמניה משלמים 140 אג' לקוט"ש ואילו בבריטניה – 80 אג' בלבד. בארצות הברית משלמים אמנם רק 44 אג' לקוט"ש, אך המחיר בארץ אינו גבוה בהרבה מזה – 57 אג'. באתר חברת החשמל תוכלו להשתמש במחשבון שיסייע לכם בחישוב עלות צריכת חשמל של מכשירים שונים (חישוב שעשוי להיות מוטעה במידה שיש בו תרמוסטט).

תרמוסטט

מכשירים שונים זוללי חשמל, כגון מזגן, רדיאטור או דוד חשמלי – כדאי מאוד שיחובר אליהם תרמוסטט (ווסת חום). התרמוסטט יודע לווסת את פעולת המכשיר ולהפעילו לסירוגין (מביא לכיבוי המכשיר עם ההגעה לדרגת החום הרצוי ולהפעלתו, כאשר הטמפרטורה יורדת אל מתחת לטוות הרצוי). מכשיר זה עשוי לצרוך חשמל בצורה יעילה וחסכונית יותר.

עלות השימוש במכשיר חשמלי

עלות צריכת החשמל של מכשיר חשמלי מתייחסת לפרק הזמן או לביצוע פעולה בודדת. חישוב זה של צריכה הינו חישוב אלגברי פשוט שניתן לביצוע על-ידי כל ילד שסיים לימודי חשבון בסיסי בכיתה ה' או ו' – לא מסובך מדי; יש להכפיל את הצריכה הצפויה במחיר יחידת הצריכה (קוט"ש). צריכת חשמל מדורגת בין A ל-G, כאשר כל מכשיר חשמלי ישנה מדבקה עליה ניתן לראות את הדירוג. מכשיר בעל דירוג גבוה יותר יהיה גם בעל צריכה חשמלית טובה יותר. השתדלו לרכוש מכשירי חשמל שקיבלו דירוג מה שיותר קרוב ל-A.

מה עושה חברת החשמל בישראל?

בוודאי תתעניינו לשמוע שחברת החשמל הישראלית מעלה את הלחץ (המתח החשמלי), על מנת שהחשמל יגיע לכל צרכן וצרכן; מאידך, זהו בזבוז, כיוון שמוצרי חשמל יסתפקו בהחלט במתח נמוך יותר. המתח הגבוה מביא לצריכת חשמל מוגברת במכשירי חשמל, לבזבוז מיותר וכך גם להוצאה כספית מיותר עבור הצרכנים.

 

על כן, כדאי להתעניין בסוגים שונים של מכשירים או מתקנים המיועדים להפחית מתח עודף ברשת החשמל הביתית. מכשירים כאלו, כך לדברי היצרנים, מסוגלים לחסוך עד 15% מצריכת החשמל הרגילה של צרכן ישראל טיפוסי. ניתן להשיג אותם בישראל ובחו"ל, עבור צרכנים פרטיים אך גם עבור מפעלים ובנייני משרדים. מתקן ביתי שכזה מותקן בלוח החשמל הביתי ויכול להפחית את המתח לכדי 215 וולט. ניתן לראות זאת כמעיין "חסכ"ם" שמותקן על לוח החשמל במקום על ברזי הבית. אין פעולת תפעול נדרשת והוא אינו מורגש כלל על-ידי המשתמשים.

 

מחיר של מוצר ממוצע כזה לחיסכון בחשמל הוא כ-2,500 שקלים – בהתאם למאפיינים של לוח החשמל. ניתן להחזיר את ההשקעה לאחרי שנתיים עד שנתיים וחצי; מובן שככל שצריכת החשמל הרגילה גבוהה יותר, כך החיסכון רב יותר.