רדיאטור לעומת מזגן - יתרונות וחסרונות

 

החורף הקר מזמן לנו לא מעט התלבטויות, אחת מהן היא במה להסיק את הבית. ואכן, רבים מאיתנו עומדים נבוכים מול אמצעי החימום הרבים שקיימים בשוק ואשר מציבים לנו בחירה קשה מאוד. אז אם שאלתם את עצמכם: מה עדיף? תנור, מזגן, קמין, רדיאטור, מפזר חום או אולי הסקה מרכזית. במיוחד עבורכם החלטנו להתמקד בשניים מהם – רדיאטור ומזגן ולבדוק מהם יתרונותיו וחסרונותיו של כל אמצעי.

מזגן כאמצעי חימום

בארצנו החמימה בלא מעט בתים מותקן מזגן. הוא לרוב משמש אותנו בימי הקיץ הרבים והחמים שקיימים כאן. אלא שיש מי שחשב שאולי כדאי לנצל אותו גם לצרכי חימום, מעין "וואן סטופ שופ". השאלה אם באמת מדובר בפתרון היעיל ביותר. ובכן, למעט הרכישה הראשונית השימוש במזגן כאמצעי חימום הוא אכן הזול ביותר. מזגן גם מצליח לחמם חללים גדולים למדי של כמה עשרות מטרים מרובעים, תלוי כמובן בכוח המנוע שלו.

 

יתרון נוסף שיש למזגן הוא העלות הזולה. מעבר לעובדה שהוא ישמש אותנו גם בקיץ וגם בחורף, הרי שלהפעיל אותו עולה לנו מספר שקלים בודדים ליום .

 

הבעיה העיקרית היא שבעצם מזגן מעביר אנרגיה מהחלל הממוזג לאויר החיצוני והפוך. ואם בעת פעולת הקירור הוא מעביר חום מהחלל הממוזג לאוויר החיצוני, הרי שבעת פעול החימום המזגן הופך לסוג של משאבת חום, כלומר הוא קולט את החום הנחבא מהעין ומחממם את האוויר בחדר. כדי שיעבוד באופן יעיל לחימום יש לדאוג לכוון את התריסים שלו למטה מאחר ולחום יש נטייה לעלות. ככל שהתריסים יהיו גבוהים יותר תהפוך עבודתו של המזגן לפחות יעילה ויותר יקרהץ

בנוסף, מזגן מייבש מאוד את האויר, הוא עשוי לגרום לתחושת מחנק ועבור אנשים הסובלים מבעיות נשימה, שמצוקתם רק גוברת בימי החורף, הוא יכול להיות מטרד ממשי.

רדיאטור כאמצעי חימום

רדיאטור הוא גוף חימום בעל צלעות שבתוכן נמצא שמן ייעודי או נוזל חם אחר כלשהו. וכך, עם הפעלת הרדיאטור מתחיל אותו נוזל להתחמם ולפלוט את חומו אל הצלעות באופן מבוקר. הצלעות, פולטות את החום כלפי חוץ אל חלל החדר. קיימות שלוש דרגות חימום ומעל כולן ישנה בקרת טמפרטורה הנעשית באמצעות תרמוסטט מתכוונן.

 

וכאן בעצם נמצא היתרון הבולט שלו. הרדיאטור מוגן למעשה מפני חימום יתר, ואם הוא נוסק לחום גבוה מדי הוא מפסיק אוטומטית את עבודתו. למעשה הוא דואג להפיק חום קבוע בטמפרטורה שנבחרת על ידיכם, כל זאת הודות לבקרת טמפרטורה על ידי תרמוסטט מתכוונן. יתרון נוסף, הוא שמאחר והרדיאטור מתחמם בצלעותיו בלבד (ללא התלקחות ספירלות כמו בתנורים החשמליים) הרי שפוחת הסיכון לשריפה בעת השימוש בו. זוהי העובדה שגרמה להורים רבים לאמץ את השימוש ברדיאטור בחדרי הילדים.

 

החיסרון הגדול  שלו הוא שהתפשטות החום שלו נעשית באופן איטי, מה שמחייב להדליק אותו הרבה לפני שנכנסים לחדר. לכן במידה ואתם מעוניינים ברדיאטור שמחמם מהר יותר כדאי שתבחרו רדיאטור שלא פועל על שמן. תוכלו לזהות את הסוג הזה של רדיאטור, על פי אסופת החורים שנמצאת בקצה של כל אחת מצלעותיו. כמובן שרדיאטור רחב יותר יחמם שטח גדול יותר, אבל גם יעלה יותר מבחינת עלויות הרכישה. ובאשר לחשבון החשמל שלכם, ובכן רדיאטור צורך כ- 2,500 ואט שזה כמה שקלים בודדים לחצי שעה. אולם העובדה שהוא מגיע עם תרמוסטט גורמת לו להמשיך ולחמם לפחות 10 דקות לאחר שנותק מהחשמל, כך שבעצם תמשיכו להנות מחומו גם כסגרתם אותו.